JLab Go Air Sport
Battery
| Battery life |
Earbuds: Up to 8 hours Charging case: Up to 24 hours Total: Up to 32 hours Standby: 60+ hours |
| Battery type | Lithium-ion polymer |
| Charging time (hrs) |
Earbuds: 2.2 Charging case: 2 |
| Fast charge | Yes - 15 mins of charging = 1 hour battery life |
| Battery capacity |
Earbuds: 43mAh Charging case: 350mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 60x82x30 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Earbuds (each): 6.2 Charging case: 45.1 Total: 57.5 |
| Water resistant | Yes - IP55 (earbuds only) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| NFC enabled | No |
| USB | Yes - USB Type-A charging cable |
| WiFi | No |
Features
| Built-in controls | Yes - Touch Controls |
| Maximum wireless range (m) | 9 |
| EQ settings |
Signature Balanced Bass Boost |
| Foldable | No - Fixed |
| Noise cancelling | No |
| Noise reduction | Yes |
| Wireless | Yes - True Wireless |
| Microphone | Yes - in each earbud |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable batteries (both earbuds and charging case) |
| Power supply | 40mA |
Sound
| Audio details | JLab Audio sound |
| Driver size (mm) | 6 |
| Frequency response | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16Ω |
| Sound output | 103±3db |
| Speaker type | Φ6mm Dynamic driver |
Key Information
| Type | In-ear |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | No |