JBL Wave Flex
Battery
| Usage time |
Earbuds: 8 hours Charging case: 24 hours Total: 32 hours |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Fast charge | Up to 2 hours playback from 10 minutes charge-time |
Body
| Dimensions (mm) | Packaged: 87x28x124 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Each earbud: 7.6 Charging case: 35.1 |
| Water resistant | Yes - IP54 |
| Dust resistant | Yes - IP54 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| NFC enabled | No |
| WiFi (WLAN) | No |
Features
| Active Noise Cancellation | No |
| Foldable | No - Fixed |
| Noise cancelling | No |
| Touch controls | Yes |
| Wireless | Yes - True Wireless |
| Microphone | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Ambient sound | Yes - TalkThru and Ambient Aware |
| Audio details |
Deep Bass Sound VoiceAware |
| Driver sensitivity | 105dB |
| Driver size (mm) | 12mm |
| Frequency response | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16 |
Key Information
| Type | In-Ear |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB Type-C |