JBL Tune Flex
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP V1.3 AVRCP V1.6 HFP V1.7 |
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Battery life |
ANC off: Earbuds: up to 8 hours Charging case: up to 24 hours Total: up to 32 hours ANC on: Earbuds: up to 6 hours Charging case: up to 18 hours |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Fast charge | 10 minutes of charge = 2 hours of playback time |
| Wireless charging | No |
Body
| Dimensions (mm) | Packaged: 100x42x168 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Each earbud: 9.6 Charging case: 38.6 |
| Water resistant | Yes - IPX4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| NFC enabled | No |
| WiFi (WLAN) | No |
Features
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Foldable | No - fixed |
| Touch controls | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Wireless | Yes - True Wireless |
| Microphone | Yes - 4 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones |
| Smart assistant compatibility | Yes |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Ambient sound | Yes - Smart Ambient |
| Audio details | JBL Pure Bass Sound |
| Driver sensitivity | 110dB at 1kHz/1mW |
| Driver size (mm) | 12 |
| Frequency response | 20Hz–20kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
Key Information
| Type | In-Ear |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |