JBL Tune 770NC
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Audio playback |
ANC off: Up to 70 hours ANC on: Up to 44 hours |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Charging time (hrs) | Up to 2 |
| Talk time | Up to 39 hours |
| Fast charge | Yes - Speed charge |
| Battery capacity | 690mAh |
Body
| Dimensions (mm) | Earcup: 92x76x48 (HxWxD) |
| Weight (g) | 232 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP v1.4 AVRCP v1.6.2 HFP v1.8 |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Adaptive noise cancellation | Yes |
| Cable length (m) | 1.2 |
| Foldable | Yes |
| General features |
Bluetooth transmitted modulation: GFSK π/4-DQPSK 8DPSK Bluetooth transmitter power: <10dBm Detachable cable |
| Hands-free | Yes - calls |
| Special features |
JBL Pure Bass Sound Multi-Point Connection |
| Voice controls | Yes |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | My JBL Headphones App |
Sound
| Driver sensitivity | 100dB |
| Driver size (mm) | 40 |
| Frequency range | 20Hz–20kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Sound modes |
Ambient Aware VoiceAware TalkThru |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |