JBL Tune 670NC
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Audio playback |
ANC off: Up to 70 hours ANC on: Up to 44 hours |
| Battery type | Rechargeable |
| Charging time (hrs) | Up to 2 |
| Fast charge | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | Earcup: 73x73x37 (HxWxD) |
| Weight (g) | 174 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Cable length (m) | 1.2 |
| Foldable | Yes |
| Special features |
Adaptive Noise Cancelling JBL Pure Bass Sound Multi-Point Connection TalkThru Ambient Aware VoiceAware |
| Voice controls | Yes |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones |
Sound
| Driver sensitivity | 98dB |
| Driver size (mm) | 32 |
| Frequency range | 20Hz–20kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |