JBL Tune 520BT
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Audio playback | Up to 57 hours |
| Battery type | Rechargeable |
| Charging time (hrs) | Up to 2 |
| Fast charge | 5 minutes of charge = 3 hours of playback time |
Body
| Dimensions (mm) | Earcup: 32x73x17 (HxWxD) |
| Weight (g) | 157 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Cable length (m) | 0.2 |
| Foldable | Yes |
| Special features |
JBL Pure Bass Sound Multi-Point Connection Hands Free Calls Voice Aware |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones |
Sound
| Driver sensitivity | 102dB |
| Driver size (mm) | 33 |
| Frequency range | 20Hz–20kHz |
| Impedance (Ohms) | 30 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |