JBL Live Pro 2
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP V1.3 AVRCP V1.6 HFP V1.7 |
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Battery life |
Earbuds with ANC off: up to 10 Charging case: up to 30 Total: up to 40 |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Fast charge | 15 minutes of charge = 4 hours of playback |
| Wireless charging | Yes - Qi |
Body
| Dimensions (mm) | Packaged: 100x160x42 (WxHxD) |
| Weight (g) |
Each earbud: 4.8 Charging case: 48.4 |
| Water resistant | Yes - IPX5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| Multipoint connection | Yes - Dual Connect & Sync |
| NFC enabled | No |
| WiFi (WLAN) | No |
Features
| Active Noise Cancellation | Yes - Adaptive Noise Cancelling |
| Foldable | No - fixed |
| Touch controls | Yes |
| Wireless | Yes - True Wireless |
| Microphone | 6x beamforming |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones |
| Smart assistant compatibility |
Google Assistant Amazon Alexa |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Ambient sound | Yes - Smart Ambient |
| Audio details | JBL Signature Sound |
| Driver sensitivity | 105dB at 1kHz/1mW |
| Driver size (mm) | 11 |
| Driver unit | Dynamic |
| Frequency response | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16 |
Key Information
| Type | In-Ear |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |