JBL Live 670NC
Bluetooth
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Audio
| Frequency response |
Bluetooth mode: 20Hz-20kHz Aux mode: 20Hz-40kHz |
Battery
| Audio playback |
ANC off: Up to 65 hours ANC on: Up to 50 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Charging time (hrs) | Up to 3 |
| Talk time (hrs) |
ANC off: Up to 33 ANC on: Up to 28 |
Body
| Weight (g) | 219 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Cable length (m) | 0.2 |
| Special features |
JBL Signature Sound Surround Sound True Adaptive Noise Cancellation with Smart Ambient |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Driver sensitivity | 98dB |
| Driver size (mm) | 40 |
| Frequency range | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 32 |
| Sound pressure level (SPL) | Max: 95dB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 2 |