JBL Junior 470NC
Bluetooth
| Frequency transmission range | 2.4GHz - 2.4835GHz |
Audio
| Frequency response | 20Hz - 20kHz |
Battery
| Battery life | Up to 50 hours |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Music play (hours) |
ANC off: 50 ANC on: 34 |
| Talk time |
ANC off: Up to 34 hours ANC on: Up to 25 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 76x23.10x89.10 (WxHxD) |
| Weight (g) | 196 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP v1.4 AVRCP v1.6.2 HFP v1.8 |
| Multipoint connection | Yes |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Cable length (m) | 1.2 |
| Foldable | Yes |
| Special features | JBL Safe Sound technology |
| Touch controls | Yes |
| Voice controls | Yes |
| Wireless | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | Yes - JBL Headphones |
Sound
| Driver sensitivity | 81dB |
| Driver size (mm) | 32 |
| Impedance (Ohms) | 35 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
Key Information
| Type | Over-ear |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| USB port | 1x USB Type-C |