JBL Go 4
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP V1.4 AVRCP V1.6 |
| Frequency range | 2400MHz-2483.5MHz |
| Auracast | Yes |
Battery
| Audio playback |
With Playtime Boost: Up to 9 hours Without Playtime Boost: Up to 7 hours |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion polymer |
| Charging time (hrs) | 3 |
| Battery capacity | 850mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 94x78x42 (WxHxD) |
| Weight (g) | 190 |
| Water resistant | Yes - IP67 |
| Dust resistant | Yes - IP67 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| General features |
Bluetooth transmitted modulation: GFSK π/4-DQPSK Bluetooth transmitter power: <9dBm Detachable cable |
| Special features | JBL Pro Sound |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Portable app |
Power
| Power supply | Rechargeable battery |
Sound
| Frequency response | 90Hz-20kHz |
| Sound output | 4.2W |
Interfaces/Ports
| USB port | 1x USB-C |