JBL Flip 7
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP V1.4 AVRCP V1.6 |
| Frequency range | 2400MHz-2483.5MHz |
| Auracast | Yes |
Battery
| Battery type | Li-ion polymer |
| Music play (hours) | Up to 16 |
| Charging time (hrs) | 2.5 |
| Battery capacity | 4800mAh |
Body
| Dimensions (mm) | 182.5x69.5x71.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 0.56 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
| Dust resistant | Yes - IP68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| USB port | Yes - 1x Type-C |
Features
| General features |
Bluetooth transmitted modulation: GFSK π/4-DQPSK 8DPSK Bluetooth transmitter power: ≤14dBm |
| Special features | JBL Pro Sound |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Portable app |
Power
| Amperage | 3A |
| Power source | Mains |
| Power supply | 5V |
Sound
| Frequency response | 60Hz-20kHz |
| Sound output (RMS) |
Woofer: 25W Tweeter: 10W Total: 35W |