JBL Endurance Peak 3
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP V1.3 AVRCP V1.6 HFP V1.7 |
| Frequency range | 2.4GHz-2.4835GHz |
Battery
| Audio playback | Up to 50 hours |
| Battery life |
Charging case: Up to 40 hours Earphones: Up to 50 hours |
| Battery type | Rechargeable |
| Charging time (hrs) | 2 |
| Talk time | Up to 5.5 hours |
| Fast charge | 10 mins = 1 hour playback |
| Battery capacity |
Earphones: 70mAh Charging case: 950mAh |
Body
| Weight (g) |
Charging case: 76 Earphones (each): 12.5 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
| Dust resistant | Yes - IP68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
Features
| General features |
Bluetooth transmitted modulation: GFSK π/4 QPSK 8DPSK Bluetooth transmitter power: <14dBm |
| Hands-free | Yes - calls |
| Special features |
JBL Pure Bass Sound Powerhook design TwistLock ear hook enhancers |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Headphones app |
Sound
| Noise isolation | Yes - passive |
| Driver sensitivity | 102dB |
| Driver size (mm) | 10 |
| Driver unit | Neodymium |
| Frequency range | 20Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 16 |
| Sound modes |
Ambient Aware VoiceAware TalkThru |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 4 |