JBL Clip 5
Bluetooth
| Frequency range | 2400MHz-2483.5MHz |
| Auracast | Yes |
Battery
| Audio playback |
With Playtime Boost: Up to 15 hours Without Playtime Boost: Up to 12 hours |
| Battery type | Rechargeable lithium-ion |
| Charging time (hrs) | Up to 3 |
Body
| Dimensions (mm) | 86x135x46 (WxHxD) |
| Weight (g) | 285 |
| Water resistant | Yes - IP67 |
| Dust resistant | Yes - IP67 |
Connectivity
| Bluetooth profiles |
A2DP 1.4 AVRCP 1.6 |
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
Features
| Portable | Yes |
| Auto power off | Yes |
| General features |
Bluetooth transmitted modulation: GFSK π/4 DQPSK 8DPSK Bluetooth transmitter power: <10dBm |
| Special features | JBL Pro Sound |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Portable |
Power
| Power consumption | 14W |
Sound
| Amplifier | Yes - Integrated class D amplifier |
| Subwoofer | Yes - Passive bass radiator |
| Driver size (mm) | 45 |
| Frequency range | 95Hz-20kHz |
| Impedance (Ohms) | 8 |
| Sound output |
7W 85dB |
Formats
| Audio Formats |
Supported files: AAC MP3 WAV |