JBL Charge 6
Bluetooth
| Auracast | Yes |
Battery
| Battery life | Up to 28 hours |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Charging time (hrs) | 3 |
| Fast charge | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 228.8x98.5x94 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 1.37 |
| Water resistant | Yes - IP68 |
| Dust resistant | Yes - IP68 |
Connectivity
| USB port | Yes - 1x Type-C |
| Wireless | Yes |
Features
| General features |
AI Sound Boost JBL Pro Sound |
| Powerbank | Yes - Built-in |
| Special features |
Drop-proof Lossless Audio Playback |
| Weather resistant | Yes - IP68 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL Portable |
Connections
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Power
| Amperage | 3A |
| Power source | Mains |
| Power supply | 12-20V |
Sound
| Frequency response | 56Hz-20kHz |
| Sound output (RMS) |
Woofer: 30W Tweeter: 15W Total: 45W |