JBL Bar 5 MultiBeam
Bluetooth
| Frequency transmission range | 2400MHz-2483.5MHz |
Audio
| Frequency response | 50Hz-20KHz |
Body
| Dimensions (mm) | 709x58x101 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.8 |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2 |
| Bluetooth profiles |
A2DP 1.2 AVRCP 1.5 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Chromecast Apple AirPlay 2 Alexa Multi-Room Music |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 250W |
Sound
| Audio calibration | Yes - Automatic MultiBeam Calibration |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound output | 5x 50W |
| Sound pressure level (SPL) | Max: 92dBA |
| Transducer size (mm) |
5x (48x80) racetrack drivers 4x (75) Passive Radiators |
Formats
| Audio Formats |
MPEG 1 Layer 2/3 MPEG 2 Layer 3 PCM |
Interfaces/Ports
| Digital Audio In (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | Yes |