JBL Bar 300
Bluetooth
| Compatible profiles |
A2DP 1.2 AVRCP 1.5 |
| Frequency transmission range | 2400MHz – 2483.5MHz |
Audio
| Sampling rate (kHz) | 16 - 48 |
Body
| Dimensions (mm) | 820x56x103.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 6 |
Features
| Chromecast built-in | Yes |
| Dolby digital |
Dolby Atmos Dolby Vision |
| Remote control | Yes |
| Special features |
PureVoice Dialogue Enhancement Technology MultiBeam Surround Sound |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | JBL One |
| Compatibility |
Apple AirPlay Siri |
| Smart assistant compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Power supply | AC 100V - 240V 50/60Hz |
| Transmission power |
Bluetooth: <15dBm Wi-fi: < 23dBm |
| Power consumption | Standby: <2W |
Sound
| Audio calibration | Yes |
| Bitrate | 80kbps - 320kbps |
| Decoding formats | MP3 |
| Transducer size (mm) |
Racetrack drivers: 4x (46x90) Tweeters: 2x 20 |
| Audio Codec/s |
MPEG 1 Layer 2/3 MPEG 2 Layer 3 MPEG 2.5 Layer 3 |
Video
| HDR (high dynamic range) | HDR10 |
Speakers
| Speaker power | 260W |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A |
Operation
| Operating temperature | 0°C - 45°C |