JBL Bar 2
Bluetooth
| Frequency range | 2402MHz-2480MHz |
Technical specifications
| Operating temperature (ÂșC) | 0-45 |
Audio
| Frequency response | 70Hz-20KHz |
| Sampling rate (kHz) |
WAV: 16KHz-48KHz MP3: 16KHz-48KHz |
Body
| Dimensions (mm) | 614x56x90 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| Bluetooth profiles |
A2DP V1.3 AVRCP V1.5 |
| HDMI output | Yes - Video output with Audio return channel |
| Audio inputs |
Optical Bluetooth USB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power output (W) | 80 |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: <0.5W |
Sound
| Bitrate |
MP3: 80kbps-320kbps WAV: Up to 3000kbps |
Accessory
| Remote control | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | Yes - Type-A |
Audio and Video
| Audio Playing Format |
MP3 WAV |