HTC XR Elite Pro
Battery
| Battery life | Up to 2 hours |
| Battery type |
24.32Wh battery cradle Rechargeable with Lithium-Polymer Gel chemistry Ergonomically curved |
| Removable battery | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6/6E |
Processor
| Model | Qualcomm Snapdragon XR2 |
Display
| Resolution |
1920x1920 pixels per eye 3840x1920 pixels combined |
| Field of view | Up to 110° |
| Refresh rate | 90Hz |
Sensors
| Sensors |
Depth sensor G-sensor Gyroscope Proximity sensor |
Memory
| RAM | 12GB |
| ROM | 128GB |
Camera
| Camera type |
16MP RGB 4x tracking cameras |
Features
| General features |
Perfect weight balance Magnetically-attached front gasket Eye comfort adjustment IPD (inter-pupillary distance) slider Up to 10x10m play area facilitated Diopter focus dials |
| Microphone | Yes - dual with echo cancellation |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
Interfaces/Ports
| USB port | 2x USB Type-C 3.2 |