HP ZBook Power G10 i7 2000 Ada (Windows 10)
Battery
| Charging port | Yes |
| Battery life | Up to 13 hours and 30 minutes |
| Battery type |
HP Long Life 6-cell 83 Wh Li-ion polymer |
| Battery capacity | 86Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 359.4x233.9x228 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2kg |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 20 |
| Model | Intel Core i7 |
| CPU speed | Up to 5.0GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
Platform
| Operating system | Windows 11 Pro |
Memory
| RAM | 32GB |
Camera
| Additional features | Windows Hello |
| Camera type |
5MP HD IR camera 720p |
| Number of cameras | 1 |
Features
| Audio | Bang & Olufsen |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Gesture controls | Yes |
| Included software |
Bing search for IE11 HP Hotkey Support HP Performance Advisor HP Recovery Manager HP Remote Graphics Software HP Support Assistant HP JumpStart Native Miracast support HP Connection Optimizer HP Cloud Recovery HP Admin HP Privacy Settings HP PC Hardware Diagnostics HP Services Scan Microsoft 365 and Office (sold separately) HP Presence |
| Keyboard type | HP Premium Keyboard |
| Touchpad | Multi-touch ClickPad glass |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
Graphics card
| Graphics Card Interface | Intel Iris Xe Graphics |
| Model |
NVIDIA RTX 2000 Ada 8GB Dedicated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Support
| Security software |
HP Device Access Manager HP Power On Authentication HP Security Manager Master Boot Record security Pre-boot authentication HP Sure Click Windows Defender HP Secure Erase HP Manageability Integration Kit HP Sure Sense HP Secure Platform HP Sure Recover Gen3 HP BIOSphere Gen6 HP Client Security Suite Gen6 HP Sure Start Gen6 HP Tamper Lock Nano Security Lock Slot HP Client Security Manager Gen7 Trusted Platform Module TPM 2.0 Windows Secured Core HP Wolf Pro Security Edition |
Sound
| Noise reduction | Yes - AI |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual-array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes - combo jack |
| Memory card slot |
Yes: 2 SODIMM Supports dual channel |
| USB port |
1x Thunderbolt 4 with USB4 Type-C 3x USB Type-A |
Certification
| Certification | ISV |