HP x360 14b-cd0035cl Chromebook
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | Li-ion Polymer Battery |
| Number of cells | 2 |
| Battery capacity | 47WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 323.09x210.31x20.57 |
| Weight (kg) | 2.08 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Model | Intel Processor N200 |
| CPU speed | Up to 3.7GHz |
| Quad Core | Yes |
Display
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Screen size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Display type | IPS |
| Screen type | Micro-edge FHD |
Operating system
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| Memory technology | LPDDR5x |
| RAM | 8GB |
| Speed | 4800MHz |
Camera
| Camera type | Integrated Webcam |
| Resolution | 720p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Form factor | 2-in-1 |
| Touchpad | HP ImagePad |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Brand | Intel |
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Google Assistant |
Sound
| Audio details | HD Audio with stereo speakers |
Storage
| Hard drive type | eUFS |
| Hard drive capacity | 128GB |
Interfaces/Ports
| Headphone jack/audio line-out | 1x Headphone/Microphone Combo Jack |
| USB port |
2x USB-C 3.2 1x USB-A 3.2 |
Certification
| Certification | EPEAT Certified |