HP Victus TG02-0039na (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD B550A |
Body
| Dimensions (mm) | 155x297.3x337 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 6.31 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model |
AMD Ryzen 7 5700G |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Internal storage | 512GB SSD |
| RAM | 16GB DDR4 |
Features
| Fan system | 120mm non-RGB rear fan |
| Form factor | Customised |
| General features | RGB lighting |
| Special features |
Ray tracing OMEN Gaming Hub |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type |
AMD Radeon Graphics Dedicated: NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti (8GB) |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 400W 80 Plus Gold certified |
Sound
| Surround sound | Yes - 5.1 |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 3 |
| Ethernet port | Yes - RJ-45 |
| HDMI port | 1x 2.1 |
| USB port |
Front: 1x Type-C 5Gbps 2x Type-A 10Gbps 2x Type-A 5Gbps Rear: 4x USB 2.0 Type-A |