HP Victus 15-fb2004na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD Integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 6 hours 15 minutes |
| Battery type | 3-cell Lithium-Ion polymer |
| Fast charge | 30 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 52WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 357.9x23.5x255 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.29 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 8645HS |
| CPU speed | Up to 5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Flicker-free Micro-edge |
| Screen size (") | 15.6 |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 8GB |
| Card slot | microSD |
| Speed | 5600MHz |
Camera
| Camera type | HD Wide Vision |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 720p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 135W AC adapter |
Sound
| Audio details |
HP Audio Boost DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |