HP Victus 15-fa2007na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery type | 4-cell Lithium-Ion |
| Fast charge | 30 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 70Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 357.9x23.5x255 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.29 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core 7 240H |
| CPU speed | Up to 5.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Flicker free Micro-edge |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 24GB |
| Card slot | Yes |
Camera
| Camera type | HD Wide Vision |
| Resolution | 720p |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad |
HP Imagepad Precision |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | GDDR7 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power | 200W Smart AC adapter |
Sound
| Audio details |
DTS:X Ultra HP Audio Boost |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual |
| Built-in speakers | Yes - dual |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |