HP Victus 15-fa1007na Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | 4-cell Li-ion Polymer |
Body
| Dimensions (mm) | 357.9x255x23.5 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.29 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Core i5-12500H |
| CPU brand | Intel |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Micro-Edge Anti-Glare |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Card slot | Multi-format SD media |
| RAM | 16GB DDR4 |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Camera type | Wide vision 720p HD Webcam |
| HD video recording | Yes |
| Number of cameras | 1 |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type |
Full-Size Backlit Keyboard with Numeric Keypad QWERTY - English |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
Graphics card
| Brand | NVIDIA |
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 6000 |
| Memory type | GDDR6 |
| Model | GeForce RTX 4050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 200W |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 512GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Integrated dual array |
| Built-in speakers |
Dual speakers Audio by B&O HP Audio Boost |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Memory card slot | Yes |
| USB port |
1x USB Type-C 2x USB Type-A |