HP Stream 14s-dq0034na 14-inch (Windows 10)
Battery
| Battery type |
3-cell 41Wh Li-ion |
| Fast charge | Yes |
Body
| Dimensions (mm) | 324x17.9x225 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.46 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 4.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4120 |
| Processor thread count | 4 |
| CPU speed | Up to 2.6GHz |
| Quad Core | Yes |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 220 nits |
| Size (") | 14 |
Memory
| RAM | 4GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | True Vision 720p HD webcam |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Multi-touch trackpad | Yes |
Graphics card
| Model | Intel UHD Graphics 600 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 45W Smart AC power adapter |
Storage
| SD card reader | Yes |
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - dual speakers |
Key Information
| Operating system | Microsoft Windows 11 Home in S mode |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-C 2x USB Type-A |
Display & Graphics
| Graphics chipset | Intel Integrated SoC |