HP Spectre x360 14-eu0006na Convertible Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel Integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 13 hours |
| Battery type | 4-cell Lithium-ion polymer |
| Fast charge | 45 minutes of charging = 50% battery life |
| Battery capacity | 68WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 17x314x220 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.44 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Location services | Yes - via Wi-Fi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Processor thread count | 18 |
| Model | Intel Core Ultra 5 125H |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | OLED |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | No |
| Speed | DDR5x-7467MT/s |
Camera
| Camera type | HP Wide Vision with temporal noise reduction |
| Main camera resolution (MP) | 9 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Haptic touchpad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice controls | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Security features | Trusted Platform Module (Discrete TPM) support |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W USB-C power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Audio by Bang & Olufsen HP Audio Boost |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | No |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C Thunderbolt 4 with Power Delivery, DisplayPort 2.1 and HP Sleep and Charge 1x USB Type-A with HP Sleep and Charge |