HP Pavilion Plus 14-ew1001na Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 13 hours |
| Battery type | 4-cell Li-ion polymer 68kWh |
| Fast charge |
Yes - HP Fast Charge Approximately 50% charge in 30 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 314x227x18.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.44 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | 500 nits |
| Dynamic contrast ratio | 1000000:1 |
| Size (") | 14 |
| Display type |
OLED UWVA Micro-edge BrightView Low Blue Light |
| Aspect ratio | 16:10 |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | HP Wide Vision 5MP IR |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Special features |
HP Support Assistant myHP HP Connection Optimizer HP Enhanced Lighting Video Controls OMEN Gaming Hub DTS: X Ultra technology Microphone mute |
| Touchpad | Yes - HP Imagepad |
Graphics card
| Graphics card type |
Integrated Intel Arc Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 100W USB-C power adapter |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Microphone Array |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB-A 1x USB-C 1x Thunderbolt 4 USB-C |
| Headphone jack | Yes |