HP Pavilion 16-af0004na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 11 hours |
| Battery type | 3-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | 30 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 59WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 357.7x254.8x18.6 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.77 |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| WiFi | 6 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 14 |
| Model | Intel Core Ultra 5 125U |
| CPU speed | Up to 4.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Micro-edge Flicker-free |
| Screen size | 16-inch |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Special features |
HP Audio Boost 88.9% screen-to-body ratio |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W power adapter |
| Speaker output | 2W |
Sound
| DTS | DTS:X Ultra |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Dual array digital |
| Built-in speakers | Dual speakers |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C 2x USB Type-A |