HP Pavilion 15-eg3009na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Battery type | 3-cell 41Wh Li-ion |
| Charge rate | 45W |
| Fast charge | 45 minutes = 50% charge |
Body
| Dimensions (mm) | 17.9x360.2x234 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.74 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Location services | Yes - using Wi-FI |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core i3-1315U |
| CPU speed | Up to 4.5GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6" |
| Touch screen | Yes |
| Display type | LCD IPS |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
| Screen type | Matte finish |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Camera type | HP Wide Vision 720p HD camera |
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full size with number pad |
| Music player | Yes |
| Special features | 45% NTSC |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - dual array |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 45W Smart AC power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Audio by B&O HP Audio Boost |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| USB port |
2x USB Type-A 3.0 1x USB-C 3.1 |
| Headphone jack | Yes |