HP Pavilion 15-eg2025na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel Integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 7.5 hours |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion polymer |
| Fast charge | 45 minutes of charging = 50% battery life |
| Battery capacity | 41WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 18x360x234 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.74 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| Location services | Yes - via WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-1235U |
| CPU speed | Up to 4.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Colour gamut | 45% NTSC |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type | LCD IPS |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | No |
| Speed | DDR4-3200MTs |
Camera
| Camera type | HP True Vision IR camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlight keyboard | No |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size with numeric keypad |
| Music player | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Voice controls | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 45W USB-C power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Audio by Bang & Olufsen HP Audio Boost |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C with Power Delivery, DisplayPort 1.4 and HP Sleep and Charge 2x USB Type-A |