HP OmniBook X Flip 2-in-1 14-fm0001na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 14 hours and 45 minutes |
| Battery type | 3-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - 50% in 30 minutes |
| Battery capacity | 59Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 313x14.6x218.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.38 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 8 |
| Model | Intel Core Ultra 7 256V |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness |
SDR: 400 nits HDR: 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display features |
Edge-to-edge glass Micro-edge Low Blue Light |
| Display type | OLED |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes - multitouch-enabled |
| Viewing angle | UWVA |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes |
Memory
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | 5MP IR camera |
| Number of cameras | 1 |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Copilot |
| Form factor | 2-in-1 |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Microphone | Yes - integrated dual array digital |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Arc 140V |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W USB-C power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2 |
| Audio details |
DTS:X Ultra Poly Studio HP Audio Boost |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |