HP Omnibook X 14-fe0000na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Qualcomm integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 26 hours AI-enhanced battery life |
| Battery type | 3-Cell Lithium-ion |
| Charge rate | 59WHrs |
| Fast charge | Yes - Approximately 50% in 30 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 312.9x223.5x14.4 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.34 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon NPU |
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Snapdragon X Elite X1E-78-100 |
| CPU speed | Up to 3.4GHz |
Display
| Resolution | 2240x1400 |
| Brightness | 200 nits |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type |
IPS Multitouch-enabled Edge-to-edge glass Low blue light |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - App required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | 5MP IR camera with temporal noise reduction |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Eu eco-label award | Yes - EPEAT Gold certified with Climate+ |
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Copilot+ |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - integrated dual array digital |
Security
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Qualcomm Adreno |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 65W |
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W USB-C power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | HD Audio |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB/1TB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Input Devices
| Pointing device type | HP Imagepad |
Interfaces/Ports
| HDMI port | No |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C 1x USB Type-A |