HP OmniBook Ultra 14-fd0001na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 16 hours and 30 minutes |
| Battery type | 4-cell Lithium-ion |
| Video playback time | Up to 22 hours and 15 minutes |
| Fast charge | 45 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 68WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 315.1x16.4x227.6 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.57 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Neural Processing Unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU speed (TOPS) | Up to 50 |
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 20 |
| Model | AMD Ryzen AI 9 365 |
| CPU speed | Up to 5GHz |
Display
| Resolution | 2240x1400 |
| Brightness | 400 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display features |
Edge-to-edge Micro-edge Flicker-free Low Blue Light |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB |
| Memory type | LPDDR5x |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Integrated IR AI webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 9MP |
Features
| AI features | Copilot+ |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Music player | Yes - app required |
| Noise reduction | Yes - temporal |
| Special features | 86.04% screen-to-body ratio |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W USB-C power adapter |
Sound
| Audio details |
Poly Studio HP Audio Boost |
| DTS | DTS:X Ultra |
| Number of speakers | 4 |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | No |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB Type-A 2x USB Type-C Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |