HP OmniBook 5 16-bc1001na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 14 hours and 45 minutes |
| Battery type |
3-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - 50% in 30 minutes |
| Battery capacity | 59Wh |
Body
| Dimensions (mm) |
Front: 357.7x17.9x254.8 (WxHxD) Rear: 357.7x18.6x254.8 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.79 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 7 8840U |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Micro-edge Flicker-free |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Screen size | 16-inch |
Memory
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision FHD |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
Front camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| FreeSync | Yes |
| Security modes |
Mic mute key Trusted Platform Module |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Noise reduction | Yes |
| Touchpad | Yes |
Security
| Security features | Firmware TPM |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon 780M Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 65W |
Sound
| Audio details |
DTS:X® Ultra HP Audio Boost |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Storage Type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |