HP Omen Transcend 16-u0004na (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM770 |
Battery
| Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Battery type | 4-cell, 70Wh Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - Approximately 50 percent in 30 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 356.5x269x19.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.16 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Intel Core i7-13700HX |
| CPU speed | Up to 5.0GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 400 nits |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 16.1 |
| Touch screen | No |
| Display type | Full HD, IPS, LCD, WUXGA |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 165Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
| RAM | 16GB |
| Card slot | No |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Camera type | HP True Vision 1080p FHD IR |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Audio |
Audio by Bang & Olufsen HP Audio Boost |
| Eu eco-label award | EPEAT Gold registered |
| Backlit keyboard | Yes - 4-zone RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| G-Sync | Yes |
| Keyboard type |
26-key rollover Anti-ghosting key technology |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - HP Imagepad with multi-touch gesture |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | No |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 230W Smart AC power adapter |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |