HP OMEN Transcend 14-fb1009na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery type | 6-cell Li-ion polymer |
| Battery capacity | 71WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 313x17.9x233.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.63 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | Intel Core Ultra 9 285H |
| CPU speed | Up to 5.4GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display features | Flicker-free |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Memory
| Memory type | LPDDR5X |
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision FHD IR camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | 4-zone RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes - app required |
| Noise reduction | Yes |
| Special features |
HP Support Assistant HP Connection Optimiser |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | OMEN Gaming Hub |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 140W AC adapter |
Sound
| Audio details |
HP Audio Boost HyperX |
| DTS | DTS:X Ultra |
| Speaker system | Dual speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB Type-C 1x USB-C Thunderbolt 4 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |