HP Omen Transcend 14-fb0012na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Battery type | 6-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - Up to 50% in 30 minutes |
| Battery capacity | 71Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 313x233.5x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.63 |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155H |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes - 7 |
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | 1000000:1 |
| Display features |
Ultra Wide Viewing Angle Edge-to-edge glass Low Blue Light Flicker-free 83.73% screen-to-body ratio |
| Display type |
OLED Micro-edge |
| Screen size | 14-inch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | Up to 120Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision 1080p FHD IR camera |
Features
| Audio |
HyperX HP Audio Boost |
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad |
Security
| Facial recognition | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 140W USB-C power adapter |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital microphones |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |