HP OMEN MAX 16-ah0007na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM870 |
Battery
| Battery type | Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - approximately 50% in 30 minutes |
| Power saving | Yes |
| Battery capacity | 6-cell 83Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 356.5x24.8x269(WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.68 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Processor thread count | 24 |
| Model | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU speed | Up to 5.4GHz |
Display
| Resolution | 2560x1600 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 500 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 16 |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 240Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 |
Memory
| RAM | 32GB |
| Speed | DDR5 5600MT/s |
Camera
| Camera type | HP True Vision |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 1080p |
| Video recording | Yes |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Keyboard type | Full size |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 330W |
Sound
| DTS | Yes - X Ultra |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
| Hard drive interface | PCIe Gen5 NVMe |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Integrated Dual Array Digital |
| Built-in speakers | Yes - HyperX with dual speakers |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB-Type-C |
| Headphone jack | Yes |