HP Omen GT22-2000na (Windows 10)
Body
| Dimensions (mm) | 204x470x555 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 22.6 |
Processor
| Core | Intel Core i7-14700K |
| Core | 20 |
| Enhanced chipset | Intel Z790 |
| Processor core count | 20 |
| Processor thread count | 28 |
| CPU speed | Up to 5.6GHz |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Memory slots (total) | 4 DIMM |
| Internal storage | 2TB PCIe NVMe M.2 SSD |
| RAM | 32GB DDR5 |
Features
| Form factor | microATX |
| Special features |
NVIDIA Ada Lovelace architecture Cryo Chamber Ray tracing Ultra-high FPS gaming OMEN Light studio |
Graphics card
| Model |
Discrete NVIDIA GeForce RTX 4080 SUPER 16 GB GDDR6X dedicated |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Power
| Power supply | 1200W 80 Plus Gold certified ATX |
Sound
| DTS | X Ultra |
| Surround sound | Yes - 5.1 |
Interfaces/Ports
| Audio In | Yes - 1 |
| Audio out | Yes - 1 |
| Display port | Yes - 3 |
| Ethernet port | RJ-45 |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| Microphone input | Yes - 2 |
| USB port |
Front: 2x USB Type-A 5Gbps 2x USB 2.0 Type-A Rear 1x USB Type-C 10Gbps 1x USB Type-C 5Gbps 2x USB Type-A 10Gbps 2x USB Type-A 5Gbps 2x USB 2.0 Type-A |