HP OMEN 34c WQHD Curved Gaming Monitor
Design
| Control type | On-screen controls |
Body
| Dimensions (mm) | 807.9x366.7x108.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 10.59 |
Display
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | Up to 400 nits |
| Colour gamut | 90% DCI-P3 |
| Colours | Up to 16.7 million |
| Contrast ratio |
Static: 3000:1 Dynamic: 10000000:1 |
| Display features |
Flicker-free True 8-bit |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR 400 |
| Panel type |
VA LCD |
| Response time | 1ms GtG (with overdrive) |
| Screen curvature | 1500R |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 3440x1440 |
| Screen size (") | 34 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Refresh rate | Up to 165Hz |
Features
| FreeSync | AMD Freesync Premium Technology |
| Compatible software | OMEN Gaming Hub |
| Special features | 30,000 hours lamp life |
Accessibility
| Accessibility features | HP Eye Ease |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatible devices | Gaming Console |
Power
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby mode: 0.5W On mode (HDR): 70W On mode (SDR): 32W |
Sound
| Sound output | 2x 3W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| Headphone jack | Yes |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | WQHD |
| Pixels per " | 110 |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Panel
| Haze | 40% |