HP OMEN 17-db1009na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD integrated SoC |
Battery
| Battery type | 6-cell Li-ion polymer |
| Battery capacity | 83WHr |
Body
| Dimensions (mm) | 397.5x30x277.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.95 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 20 |
| Model | AMD Ryzen AI 9 365 |
| CPU speed | Up to 5GHz |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Response time | 3ms |
| Screen size (") | 17.3 |
| Display type | QHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | Up to 240Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Sensors
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| Memory type | DDR5 |
| RAM | 32GB |
Camera
| Camera type | HP True Vision FHD IR camera |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| FreeSync | Premium |
| Backlit keyboard | Yes - RGB |
| Music player | Yes - app required |
| Noise reduction | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | OMEN Gaming Hub |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 230W AC adapter |
Sound
| Audio details |
HP Audio Boost HyperX |
| DTS | DTS:X Ultra |
| Speaker system | Dual speakers |
Storage
| Hard drive type | SSD |
| Hard drive capacity | 1TB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array |
| Built-in speakers | Yes - Stereo |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 1x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |