HP OMEN 17-ck2095cl Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel HM770 |
Battery
| Battery type | 6-Cell Lithium-ion Polymer |
| Charge rate | 83Whrs |
Body
| Dimensions (mm) | 397.26x262.13x27.43 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Processor thread count | 32 |
| Model | Intel Core i9-13900HX |
| CPU speed | Up to 5.4GHz with Intel Turbo Boost Technology |
Display
| Resolution | 2560x1440 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Quad HD |
| Response time | 3ms |
| Size (") | 17.3 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 165Hz |
| Screen type | Anti-Glare |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| RAM | 32GB |
| Card slot | Multi-Format SD |
| Speed | DDR5 5600MHz |
Camera
| Camera type | HP Wide Vision Webcam with Temporal Noise Reduction |
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | 4-Zone RGB |
| Document viewer | Yes |
| G-Sync | Yes |
| Keyboard type | Full-Size with 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key Technology |
| Music player | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - Integrated Dual Array Digital |
Security
| Security features | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
Graphics card
| Graphics card type | Discrete |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop 12GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 330W Smart AC Power Adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Audio by Bang & Olufsen HP Audio Boost |
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Display port | 1x Mini DisplayPort |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C Thunderbolt 4 with Power Delivery, DisplayPort 1.4 and HP Sleep and Charge 1x USB Type-A with HP Sleep and Charge 2x USB Type-A |