HP OMEN 16-xd0001na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD SoC |
Battery
| Battery type | 6-cell Li-ion |
| Fast charge | Yes - 50% in 30 mins |
| Battery capacity | 83Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 369x259.4x23.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.37 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 8 |
| Processor thread count | 16 |
| Model | AMD Ryzen 7 7840HS |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display features | Low Blue Light |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Response time | 7ms |
| Screen size | 16.1-inch |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS micro-edge |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 165Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | microSD |
| Card max size | 1TB |
Camera
| Camera type | FHD 1080p HP True Vision |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| FreeSync | Yes |
| Backlit keyboard | Yes - 4-zone RGB |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Special features |
Audio by Bang & Olufsen HP Audio Boost |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 230W Smart AC power adapter |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual speakers |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 1x USB-C |