HP Envy x360 15-fe0012na (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 13 hours and 15 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 18.3x357.3x228.4 (HxWxD) |
| Weight (kg) | 1.77 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i5-1335U |
| CPU speed | up to 4.6GHz |
Display
| Brightness | up to 500 nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Display type |
FHD UWVA Micro-edge Low Blue Light |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen |
Yes Multitouch-enabled |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen type | OLED |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | 1x Multi-format SD media card reader |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing HP Wide Vision 5MP IR |
Features
| Security modes |
Mic mute key Camera privacy shutter Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Turbo boost | Yes |
| Backlight keyboard | Yes |
| Form factor | 2-in-1 |
| Touchpad | Yes - HP ImagePad |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Battery type | 4-cell 55 Wh Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes |
| Power supply | 65W USB Type-C power adapter |
Sound
| Audio details |
DTS:X Ultra Dual speakers HP Audio Boost Audio by Bang & Olufsen |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - dual |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x Thunderbolt 4 USB-C 2x USB Type-A |
| HDMI port | 1x 2.1 |
| Headphone/Microphone | Yes |