HP Envy x360 14-fa0009na Convertible Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 14 hours and 45 minutes |
| Battery type | 3-cell Lithium-ion |
| Video playback time | Up to 17 hours and 30 minutes |
| Fast charge | 30 minutes charge = 50% battery |
| Battery capacity | 59WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 313.3x16.9x218.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.39 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 8640HS |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Micro-edge Edge-to-edge Flicker-free |
| Screen size | 14-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| IR thermal sensor | Yes |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | LPDDR5 |
| RAM | 16GB |
Camera
| Camera type | Integrated IR webcam |
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Resolution | 5MP |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Music player | Yes |
| Noise reduction | Yes - temporal |
| Special features | 89.5% screen-to-body ratio |
| Touchpad | HP Imagepad |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Tamper protection | Trusted Platform Module (TPM) |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | No |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 65W USB-C power adapter |
Sound
| Audio details |
HP Audio Boost Poly Studio |
| DTS | DTS:X Ultra |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - dual array |
| Built-in speakers | Yes - dual |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 2x USB Type-C |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |