HP Envy Ultra 7 17-da0001na (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 9 hours and 15 minutes |
| Battery type | 6-cell 83Wh Li-ion Polymer |
| Fast charge | 30 minute charge = 50% battery life |
Body
| Dimensions (mm) | 396x258.6x19.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 14 |
| Model | Intel Core Ultra 7 155U |
| CPU speed | Up to 4.8GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 300 nits |
| Display features |
Edge-to-edge glass Micro-edge 100% RGB Flicker-free 86% screen-to-body ratio |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 17.3 |
| Touch screen | Yes - Multi-touch enabled |
| Display type | IPS |
Messaging
| Yes | |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
| Card slot | MicroSD |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Camera type | 5MP IR |
| HD video recording | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Eu eco-label award | Yes - EPEAT Gold with Climate+ |
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - Multi-Touch |
| Video calling | Yes - App required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - Dual array digital |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 4000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 100W USB-C power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
HP Audio Boost Poly Studio |
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Speakers
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
3x USB Type-A 2x USB-C |