HP Envy 16-ac0010na Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 13.25 hours |
| Battery type | 4-cell Li-ion polymer |
| Fast charge | Yes - 50% in 45 minutes |
| Battery capacity | 68Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 356.7x245.8x18.2 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.87 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 12 |
| Processor thread count | 14 |
| Model | Intel Core Ultra 5 125U |
| CPU speed | Up to 4.3GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 300 nits |
| Colour gamut | 62.5% sRGB |
| Display features |
Multitouch-enabled Edge-to-edge glass Micro-edge Flicker-free |
| Screen size | 16-inch |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Sensors
| Gyroscope | Yes |
| IR thermal sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | IR camera |
| Front-facing camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| General features |
Screen-to-body ratio: 90.70% HP Audio Boost Poly Studio |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Integrated graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W power adapter |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual speakers |