HP EliteBook 840 G9 i7 Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | Up to 14 hours |
| Battery type | 3-cell lithium polymer |
| Battery capacity | 51.3Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 315.6x224.05x19.2 (WxDxH) |
| Shock resistant |
Yes Operating: 40g at 2ms Non-operating: 200g at 2ms |
| Vibration resistant |
Yes Operating: 0.75g at RMS Non-operating: 1.5g at RMS |
| Weight (kg) | 1.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 10 |
| Processor speed (GHz) | Up to 4.7 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | Intel Core i7-1255U |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Brightness | 400nits |
| Colour gamut | 100% sRGB |
| Size (") | 14 |
| Display type |
WUXGA Anti-Glare Display IPS |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Screen type |
WLED Widescreen Non-touchscreen |
Platform
| Operating system | Windows 11 Pro |
Operating system
| Operating system | Windows 11 Pro |
Memory
| Memory card reader | Yes - Smart card reader |
| RAM | 16GB |
| Speed | Up to 4.8GHz |
Camera
| Additional features | HP Auto Frame |
| Main camera resolution (MP) | 5 |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlit keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Form factor | SO-DIMM 262-pin |
| General features |
V-Sync rate at max resolution: 60Hz Low Blue Light technology HP Eye Ease |
| Web browser | Yes |
Security
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Lithium Battery |
| Voltage | AC 115-230V 50/60Hz |
Sound
| Speaker type |
Bang & Olufsen Audio Discrete amplifiers |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual Array Microphones |
| Built-in speakers | Yes - Dual Stereo Speakers |
| Sensors |
Accelerometer Ambient light sensor Magnetometer Gyro sensor Ambient colour sensor HP Tamper Lock |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB-C 4 2x USB 3.2 Type-A Gen 1 |
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Operation
| Operating humidity | 10%-90% |
| Operating temperature | 0°C-35°C |