HP 2024 Victus 15-fb0002na Gaming Laptop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | AMD Integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Battery type | 4-cell 70Wh Li-ion polymer |
| Fast charge | 30 minutes of charging = 50% battery life |
Body
| Dimensions (mm) | 357.9x255x235 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 2.29 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| Location services | Yes - WiFi |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Processor thread count | 12 |
| Model | AMD Ryzen 5 5600H |
| CPU speed | Up to 4.2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Response time | 9ms |
| Size (") | 15.6 |
| Touch screen | No |
| Display type |
IPS LCD 45% NTSC 82.23% Screen-to-body ratio |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
| Screen type | Anti-glare |
Messaging
| Yes |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Keyboard type | Full-size with numeric keypad |
| Touchpad | Yes - HP Imagepad with multi-touch gesture support |
| Voice recognition | No |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes - dual array digital |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 200W Smart AC power adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Audio by B&O HP Audio Boost |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | 1x Headphone/Microphone combo |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 1x USB-C |