HP 2024 Omen Transcend 14-fb0010na (Windows 10)
General Features
| Cooling system | OMEN Tempest Cooling GO |
Motherboard
| Chipset | Intel integrated SoC |
Battery
| Battery life | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Battery type | 6-cell, 71Wh Li-Ion polymer |
| Fast charge | Yes - Approximately 50 percent in 30 minutes |
Body
| Dimensions (mm) | 313x233.5x17.9 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.63 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.4 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 7 |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Processor thread count | 22 |
| Model | Intel Core Ultra 9 185H |
| CPU speed | Up to 5.1GHz |
Display
| Resolution | 2880x1800 |
| Brightness | Up to 500 nits |
| Display features |
Edge-to-edge glass Micro-edge Low Blue Light 100% DCI-P3 Ultra wide viewing angle Flicker-free 1.07 billion colours supported 83.73% screen-to-body ratio |
| Dynamic contrast ratio | 1000000:1 |
| Response time | 0.2ms |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | OLED |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
| RAM | 32GB |
| Card slot | Yes - microSD |
Camera
| Additional features | Temporal noise reduction |
| Camera type | HP True Vision 1080p FHD IR |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Audio | HP Audio Boost |
| Eu eco-label award | EPEAT Gold registered |
| Backlit keyboard | Yes - RGB |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| G-Sync | Yes |
| Keyboard type |
26-key rollover Anti-ghosting key technology |
| Touchpad | Yes - HP Imagepad |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Webcam privacy cover | Yes |
| Kensington lock | No |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 140W USB-C power adapter |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - Dual array digital |
| Built-in speakers | Yes - Dual |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Total USB ports |
2x USB Type-A 3.0 2x USB Type-C 3.1 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |